• Cultura Any Espriu

  Surt al carrer el llibre 'Espriu per 12'

  Surt al carrer el llibre 'Espriu per 12'

  És un recull de dramatúrgies pensades per a joves, amb les quals es posa punt final a les convocatòries organitzades per commemorar el Centenari del naixement del poeta.

 • Cultura Any Espriu

  El Teatre Principal s'omple per tancar oficialment l'Any Espriu

  El Teatre Principal s'omple per tancar oficialment l'Any Espriu

  El Teatre Principal es va omplir ahir a la tarda per assistir a l’acte de cloenda de l’Any Espriu a Arenys de Mar. Un acte que va servir per agrair a totes aquelles persones que han col·laborat en l’any dedicat al Poeta de Sinera. El punt final el va posar un recital poètic-musical que portava per nom “He dit paraules blanques”.

 • Cultura Any Espriu

  L'Any Espriu tanca oficialment a la nostra vila aquest cap de setmana

  L'Any Espriu tanca oficialment a la nostra vila aquest cap de setmana

  L’Any Espriu posa el punt final a la nostra vila amb un acte oficial que es farà diumenge a la tarda al Teatre Principal. A més dels parlaments institucionals, l’acte també comptarà amb un recital poètico-musical que porta per nom “He dit paraules blanques”.

 • Cultura Any Espriu

  Manel Cusachs parlarà sobre Espriu avui a Arenys de Mar

  Manel Cusachs parlarà sobre Espriu avui a Arenys de Mar

  Avui segueixen els actes de commemoració de l’Any Espriu amb una conferència que porta per títol “Una manera de conèixer Espriu”. Anirà a càrrec de l’escultor mataroní, Manuel Cusachs, qui serà avui a la nostra vila per explicar la relació que va mantenir amb el poeta de Sinera.

 • Cultura Any Espriu

  Barcelona homenatja Espriu amb una escultura anomenada "Solc"

  Barcelona homenatja Espriu amb una escultura anomenada "Solc"

  Barcelona té des d’aquest dilluns un moment dedicat a Salvador Espriu als “Jardinets de Gràcia”. Es tracta de l’escultura que porta per nom “Solc” i que ha estat creada per l’artista Frederic Amat. El monument imagina la petjada que produiria “el llapis” de la Diagonal amb Passeig de Gràcia. L’acte d’inauguració es va fer ahir al matí amb la presència de l’alcalde de la ciutat, Xavier Trias, el conseller de Cultura, Ferran Mascarell, així com també l’alcalde d’Arenys de Mar, Estanis Fors, i personalitats del món de la cultura.

 • Cultura Any Espriu

  La Generalitat reconeix l'artista Madola per la seva exposició al cementiri de Sinera

  La Generalitat reconeix l'artista Madola per la seva exposició al cementiri de Sinera

  Així es va fer saber ahir després del concert “Geografia Espriu” que es va fer al Palau de la Música com un dels actes que culminen la commemoració de l’Any Espriu

 • Cultura Any Espriu

  Mataró inaugura una exposició fotogràfica sobre Espriu i Punsola

  Mataró inaugura una exposició fotogràfica sobre Espriu i Punsola

  Mataró inaugura demà la mostra fotogràfica “Els paisatges d’Espriu i Punsola” en motiu de la commemoració de la celebració del centenari del naixement d’aquests dos escriptors. La mostra es podrà veure a l’Espai Capgròs i més endavant a la Sala Lluc per l’Art a la Presó de la ciutat.

 • Cultura Any Espriu

  Presenten "Ocnos i el parat l'esglai" , una recopilació d'articles escrits per Espriu

  Presenten "Ocnos i el parat l'esglai" , una recopilació d'articles escrits per Espriu

  L’edició ha anat a càrrec de Ramon Balasch, secretari i amic personal del poeta i s’ha convertit en la materialització d’un projecte dels últims anys del poeta de Sinera amb 172 articles escrits entre 1934 i 1984 que es poden considerar una autobiografía.

 • Cultura Any Espriu

  'Primera Història d'Esther', de Salvador Espriu, també serà un videojoc

  'Primera Història d'Esther', de Salvador Espriu, també serà un videojoc

  L'objectiu de la iniciativa, que serà una realitat a finals de novembre, és fer arribar una de les obres cabdals d'Espriu a les generacions més joves. Escrita el 1948, “Primera història d’Esther” té lloc a Sinera, mítica recreació dels records d'infància a l'Arenys de Mar d'Espriu. A partir d'una relectura del tema bíblic d'Esther aborda qüestions com la deshumanització del poder, la vanitat i la família.